Jak být krásnější za pár minut a za pár kaček

Přeložila: Magdaléna Katolická | Follow: Twitter

S malým dítětem není moc času na to dělat se krásnou. V době kdy potomek spí, jste rádi, že umyjete nádobí, uvaříte, pustíte pračku, zkouknete maily nebo… se třeba taky vydáte do říše snů. Zkrátka s dítětem (ale vlastně i bez něj) se každá minuta počítá a každá rada pro krásu (a zdraví) přijde vhod. A pokud je bio, eko, skutečně funguje, zrealizovat ji netrvá dlouho a přitom je šetrná k peněžence, není co řešit.

Tak víte co? Objevila jsem další skvosty. A hned jsem je vyzkoušela! A u některých z nich hodlám zůstat, možná už napořád…

Vlasy

Bio a eko produkty jsou in, týká se to potravin, pracích a úklidových prostředků, oblečení i drogerie včetně přípravků na vlasy. Ale ať už si koupíte ten či onen šampon, koupíte si také spoustu chemikálií, které se vám přes pokožku hlavy pěkně vstřebají do těla. Naštěstí jsou na světě i jiné způsoby, jak si umýt vlasy.

Extrémní variantou mytí vlasu je jejich absolutní nemytí. Spolehnout se na matku přírodu, která nás stvořila (téměř) dokonalé, a tak jistě myslela i na to, jak naše vlasy udržet jakš-takš v pohodě. Pokud ale chodíte do práce nebo nechcete týdny a týdny oblažovat své okolí mastnou kšicí, která se snaží dostat do rovnováhy, harmonie a všeobecné pohody, existují i jiné možnosti, třeba žitná mouka.

Ano, čtete správně. Vlasy si můžete umít mokou. A myslím, že budete spokojení. Bude vám stačit lžíce žitné mouky (bio, ať jste in :) ), zalít ji třemi lžícemi teplé vody, promíchat a vmasírovat do mokrých vlasů. Čím delší vlasy máte, tím více mouky dáte, logicky. Důležité je následně přidat poměrově (nebo od oka) také vodu, aby bylo vzniklé těsto tak akorát.

Osobně jsem dříve dělala těstíčko spíše hustší, teď ale preferuji řidší, až téměř tekoucí variantu.

Hmotu naberete do dlaně a vhnětete do vlasů, mnete je a přehazujete ze strany na stranu, necháte pár minutek působit a spláchnete, pak spláchnete znova a znova, abyste odstranili všechno těsto, jinak by totiž vaše hlava nevoněla jako pekárna a zůstaly by v ní tu a tam těstové hrudky.

Tak… vlasy máte čisté, ale chybí jim lesk. I pro ten ale existuje jednoduchý a levný minimalistický tip, který vám vlasy nezničí a tělo ani rodinný rozpočet nezatíží  (jablečný) ocet. Stačí ho trochu nalít do sklenice, přidat studenou vodu a přelít přes vlasy. Je to akce trochu otužilecká, ale zvyknete si, výsledek za to zkrátka stojí. Opět necháte působit a pak opláchnete vlažnou nebo i trochu teplejší vodou.

Tady byste mohli skončit, ale nemusíte. Podle barvy vašich vlasů si totiž můžete připravit bylinný odvar (což je v podstatě jen příhodný čaj  heřmánek na blond, kopřiva na tmavé, …) a ten už z vlasů nevymývat.

Přiznám se, tento krok jsem zatím nevyzkoušela, nemám doma kopřivový čaj a při nákupu na něj vždycky zapomenu. Ale i tak vlasy prokoukly.

Kůže

Už jsme tu měli peeling z oleje a kávy, co ale využít olivový olej jen tak samotný na promazávání kůže? Jde to a pokud budete mnout dostatečně dlouho, ani nebudete mastní. Další (voňavější) možností je olej kokosový nebo přilít do napuštěné vany mléko. Až přestanete relaxovat a vytáhnete špunt, opláhněte se vlažnou vodou.

Zuby a dásně

Kokosový olej ještě jednou, tentokrát na výplach dutiny ústní. Stačí nabrat lžíci kokosového oleje, dát si ji do pusy a hodnou chvíli (cca 15 minut) ji pasírovat mezi zuby. Bude vás bolet člist, ale když vydržíte, nejen že si lehce (v podstatě neznatelně) vybělíte zuby, ale také je naleštíte a dostanete ze záhybů dásní bakterie, které stojí za jejich zánětem.

Bělejších zubů a zdravějších dásní můžete dosáhnout ještě tím, že si budete pusu vyplachovat 3% roztokem peroxidu vodíku na desinfekci ran, který koupíte v lékárně. Není třeba se bát, na obalu je tento způsob použití přímo uveden! Pro odstranění podivné chuti lze ředit s vodou.

Tak to je vše. Další tipy a nápady zase přístě…

Tags: ,